Primaria comunei Afumati a demarat lucrarile de executie pentru un nou teren sintetic de tenis cu nocturna.

Situat in cartierul de tineret (Deal), acesta vine ca o completare a parcului deja amenajat in aceasta zona, creand astfel un spatiu excelent de agrement in care cei mici, dar si cei mari, pot face miscare sau se pot plimba in aer liber in conditii moderne.

Parcul existent dispune de dotari moderne, instalatie de irigat cu statie de pompare, stâlpi pentru iluminatul aleilor, banci, coșuri de gunoi, un foișor, mese de șah și tenis de masa.

Locul de joaca a fost suplimentat cu aparatele de joaca pentru copii, nisipului a fost inlocuit cu un produs antitrauma din cauciuc tartanic, iar pentru adulti s-au montat aparate de fitness in aer liber.

Primarul Gabriel Dumanica a initiat acest proiect pentru ca cetatenii din aceasta zona a comunei noastre sa nu fie nevoiti sa se deplaseze cu copiii la celelalte locatii existente avand in vedere traficul rutier tot mai aglomerat de pe DN2.

Promisiunea facuta in anul 2016, ca in fiecare zona a comunei noastre sa existe un parc amenajat modern cu un teren de sport sintetic, va fi rezolvata in mare parte odata cu finalizarea acestui proiect!

Astfel de proiecte pot fi realizate numai daca Primaria Afumati detine in proprietate terenuri intravilane, pe care se pot construi asemenea spatii destinate tuturor afumatenilor.