A fost semnat contractul de finantare prin PNRR pentru proiectul "Sistem ITS integrat Smart & Green Mobility pentru regiunea Bucuresti - Ilfov, informarea calatorilor in statiile de transport public", proiect demarat in parteneriat cu Consiliul Judetean Ilfov si cu alte 20 Unitati Administrativ Teritoriale.

Comuna Afumati va avea statii moderne pentru autobuze. Dezvoltam comunitatea locala si investim in infrastructura viitorului.

Statiile vor fi dotate cu panouri digitale pentru informarea in timp real a călătorilor cu privire la programul de lucru al mijloacelor de transport in comun.

Obiectivul de investitii vizeaza digitalizarea sistemului public de transport prin dotarea cu echipamente care sa afiseze informatii in timp real privind organizarea si functionarea programului de circulatie al vehiculelor.

De asemenea, investitia vizeaza adaptarea sistemului la necesitatile persoanelor cu dizabilitati prin dotarea statiilor cu dispozitive audio. Investitia va contribui la realizarea unui sistem de transport eficient, integrat, durabil si sigur, la cresterea calitatii serviciilor oferite, cresterea numarului de calatori si implicit reducerea emisiilor poluante generate de transportul privat individual.

Atragerea de fonduri europene, guvernamentale si judetene nerambursabile este o prioritate pentru primarul Gabriel Dumanica!