Comuna Afumati este prezenta pentru a sasea oara, dupa participarile din 2013, 2017, 2018, 2019 si 2020, la cel mai mare eveniment din Romania dedicat industriei turismului.

Editia din acest an se desfasoara in Pavilioanele „Romexpo”, intre 23 si 26 februarie, iar standul comunei Afumati este situat in Pavilionul B2, Stand 55!

Variantele de relaxare departe de agitatia oraselor, dar si alte oferte de ocupare a timpului liber le sunt prezentate vizitatorilor, prin distribuirea de pliante, brelocuri, brosuri si harti cu principalele obiective turistice din Comuna Afumati:

  • Ansamblul fostei curti a stolnicului Constantin Cantacuzino, care dateaza din sec. al XVII-lea. Complexul arhitectural cuprinde Biserica “Adormirea Maicii Domnului” (sau Biserica Veche (1696), asa cum este cunoscuta de localnici) Conacul Stolnicului Constantin Cantacuzino (1696) si Zidul de incinta.
  • Ruinele Curtii Domnesti a lui Radu de la Afumati (domn al tarii Romanesti intre anii 1522-1529), la intrarea in comuna, pe malul stang al paraului Pasarea Padurea peisagistica de la Afumati, in suprafata de cca. 300 ha, face parte din renumitii “Codrii Vlasiei”.
  • Padurea Afumati este formata din diverse specii de foioase – stejar, fag, artar, salcam, tei, in amestec sau in masive.
  • Lacurile aflate pe valea raului Pasarea, cu cele 6 bazine, in nord-vestul, centrul si sud-estul comunei pot oferi o baza de agrement foarte atractiva pentru turistii aflati in tranzit si pentru turistii de weekend.

"Participam cu istoria comunei noastre pentru a VI-a oara la acest targ de turism. Ne mandrim cu vestigiile pe care le avem in grija. Inainte de 2008, multe dintre ele erau necunoscute publicului. Suntem siguri ca si la aceasta editie cei care se vor opri la standul comunei noastre vor ramane surprinsi de valorile monumentelor vechi, vestigii seculare ale unor timpuri istorice, memorabile, despre care n-au stiut ca exista pana acum. Si ca se afla numai la doi pasi de Capitala. Vestigiile dainuie si azi, sunt catalogate, marcate ca atare si cuprinse in documentele oficiale ale Ministerului Culturii, ca repere importante ale Patrimoniului nostru National. De-a lungul anilor, proiectul initiat de mine a avut un impact major. Efectele benefice ale promovarii localitatii noastre s-au vazut imediat si anume cunoasterea comunei Afumati la nivel National, comuna noastra fiind vizitata in repetate randuri de numerosi oaspeti! De altfel, Afumati este singura comuna ilfoveana care a participat constant, de-a lungul a sase editii ale Targului de Turism al Romaniei", a precizat primarul Gabriel Dumanica.

Evenimente desfasurate in comuna Afumati:

  • Zilele comunei Afumati (primul weekend al lunii Septembrie)
  • Focurile de la Afumati ("Olelia" - de lasata Secului)
  • Ziua copilului (1 Iunie)
  • Ziua Nationala a Romaniei
  • Ziua Eroilor
  • Hramurile celor doua Parohii din Afumati