Investitiile la reteaua de apa continua

S-a achizitionat si instalat un grup electrogen de 55 KW care v-a asigura alimentarea cu energie electrica si functionarea fara intrerupere a Dispensarului uman si a Gospodariei de Apa de pe Sos. Stefanesti nr. 23, in situatia in care apar caderi de tensiune sau alte defectiuni la reteaua nationala!

De asemenea, s-a inlocuit grupul de pompare aflat in functiune de la infiintarea statiei de pompare cu un nou grup format din doua pompe de mare capacitate, comandate fiecare de un convertizor de frecventa reglabil, avand capacitatea de a mentine constanta presiune si debitul de pompare in retea, astfel incat in momentele de consum maxim sa nu mai existe scaderi mari de presiune la consumatori. S-au mutat tablourile din camera tehnica de la subsol, unde era multa umezeala, deasupra in curtea imobilului pentru mai multa siguranta si acces facil.

Sunt in curs de finalizare obtinerea aprobarilor pentru putul forat de mare adancime cu nr.7 ce va fi construit la Baza Sportiva, langa Padurea Afumati, unde avem terenul necesar, apa urmand a fi distribuita strict pentru Reteaua generala comunala pentru consumul cetatenilor comunei.

Aceste lucrari se adauga celorlalte realizate la Statiile de pompare si puturile forate de mare adancime care au facut ca in ultimele luni sa asiguram apa de calitate si presiune optima in retea pentru gospodariile afumatenilor carora le multumim pentru implicare si sesizari. Ne dorim ca in anul 2024 sa avem o situatie mult mai buna in privinta alimentarii cu apa chiar si in lunile de vara.

Serviciu public de alimentare cu apa este o prioritate pentru comuna, iar personalul SC Alimentare cu Apa si Canalizare Afumati va asigura o buna functionare a instalatiilor!