Au fost transmise la Agentia Nationala pentru Achizitii Publice #ANAP documentatiile pentru EXECUTIA giratoriului de pe DN2, zona Moara! Durata contractului este de 6 luni, din care 2 luni pentru etapa de proiectare si 4 luni pentru etapa de executie.

Primarul Gabriel Dumanica: "In ultimii 2 ani s-a muncit foarte mult pentru ca acest proiect sa poata fi realizat. A fost nevoie de implicarea mai multor institutii ale statului deoarece in zona Moara nu aveam suficient spatiu pentru realizarea acestui nod rutier a trebuit sa se faca retrocedari prin Hotarare de Guvern, apoi intocmirea documentatiilor, obtinerea avizelor si aprobarea bugetului necesar constructiei. Proiectul va contribui la cresterea sigurantei rutiere si pietonale in aceasta zona a localitatii si va permite participantilor la trafic efectuarea manevrei de intoarcere in acest punct! De asemenea giratia va permite si INTOARCEREA AUTOBUZELOR DE LA STB pe raza comunei noastre! Multumim pe aceasta cale d-lui presedinte al CJ Ilfov, Thuma Hubert, pentru sustinerea proiectelor locale, factorilor de decizie de la Ministerul Transporturilor, domnului secretar de stat Irinel Scriosteanu care, in consultarea cu Primaria Afumati a facut posibila realizarea multor lucrari importante, in ultimii ani, in comuna noastra, d-lui Cristian Pistol, director general CNAIR si personalului foarte bine pregatit din compania de drumuri!”

Alaturi de celelalte lucrari realizate in anii trecuti pe DN2 (giratoriu - curba si semafor la "Monument"), pentru localitatea noastra sunt in diferite stadii de implementare si executie 6 LUCRARI DE INFRASTRUCTURA MARE care vor imbunatatii semnificativ accesibilitatea locala, vor crea o infrastructura moderna care sa sustina dezvoltarea comunitatii si vor asigura un viitor mai bun pentru toti afumatenii:

▪️ 𝐒𝐞𝐧𝐬 𝐠𝐢𝐫𝐚𝐭𝐨𝐫𝐢𝐮 𝐳𝐨𝐧𝐚 𝐌𝐨𝐚𝐫𝐚

▪️ 𝐌𝐨𝐝𝐞𝐫𝐧𝐢𝐳𝐚𝐫𝐞𝐚 𝐃𝐍𝟐 (𝐚𝐦𝐞𝐧𝐚𝐣𝐚𝐫𝐞 𝐭𝐫𝐨𝐭𝐮𝐚𝐫𝐞), 𝐩𝐞 𝐭𝐨𝐭 𝐬𝐞𝐜𝐭𝐨𝐫𝐮𝐥 𝐝𝐞 𝐝𝐫𝐮𝐦 𝐜𝐮𝐩𝐫𝐢𝐧𝐬 𝐢𝐧𝐭𝐫𝐞 𝐏𝐨𝐝 𝐜𝐞𝐧𝐭𝐮𝐫𝐚 𝐬𝐢 𝐳𝐨𝐧𝐚 𝐌𝐨𝐚𝐫𝐚 (𝐑𝐄𝐒𝐓𝐀𝐔𝐑𝐀𝐍𝐓 𝟐 𝐓𝐀𝐔𝐑𝐀𝐒𝐈)

▪️ 𝐑𝐞𝐚𝐥𝐢𝐳𝐚𝐫𝐞 𝟐 𝐬𝐮𝐛𝐭𝐫𝐚𝐯𝐞𝐫𝐬𝐚𝐫𝐢 - 𝐒𝐜𝐨𝐚𝐥𝐚 𝐀 "𝐌𝐨𝐧𝐮𝐦𝐞𝐧𝐭" 𝐬𝐢 𝐒𝐜𝐨𝐚𝐥𝐚 𝐂 "𝐈𝐂𝐈𝐋"

▪️ 𝐋𝐨𝐭𝐮𝐥 𝟑 𝐚𝐥 𝐀𝐮𝐭𝐨𝐬𝐭𝐫𝐚𝐳𝐢𝐢 𝐀𝟎 𝐍𝐨𝐫𝐝 (𝐀𝐟𝐮𝐦𝐚𝐭𝐢 - 𝐂𝐞𝐫𝐧𝐢𝐜𝐚) - 𝐜𝐚𝐫𝐞 𝐯𝐚 𝐫𝐞𝐳𝐨𝐥𝐯𝐚 𝐩𝐫𝐨𝐛𝐥𝐞𝐦𝐚 𝐩𝐮𝐧𝐜𝐭𝐮𝐥𝐮𝐢 𝐝𝐞 𝐢𝐧𝐭𝐨𝐚𝐫𝐜𝐞 𝐩𝐞𝐧𝐭𝐫𝐮 𝐚𝐟𝐮𝐦𝐚𝐭𝐞𝐧𝐢𝐢 𝐜𝐚𝐫𝐞 𝐥𝐨𝐜𝐮𝐢𝐞𝐬𝐜 𝐢𝐧 𝐳𝐨𝐧𝐚 𝐃𝐄𝐀𝐋 (𝐃𝐍𝟐-𝐎𝐜𝐞𝐚𝐧 𝐅𝐢𝐬𝐡)

▪️ 𝐃𝐫𝐮𝐦𝐮𝐥 𝐑𝐚𝐝𝐢𝐚𝐥 𝟔 + 𝟕 – 𝐀𝐟𝐮𝐦𝐚𝐭𝐢 𝐄𝐬𝐭 𝐄𝐱𝐩𝐫𝐞𝐬 (Voluntari – Dobroesti – Pantelimon – Ganeasa – Afumati): documentatiile sunt pregatite in vederea lansarii procedurii de achizitie pentru proiectare;

▪️ Largirea la 4 benzi a 𝐂𝐄𝐍𝐓𝐔𝐑𝐈𝐈 "𝐕𝐄𝐂𝐇𝐈", 𝐈𝐍𝐓𝐑𝐄 𝐃𝐍𝟐 (𝐀𝐅𝐔𝐌𝐀𝐓𝐈 𝐏𝐎𝐃) 𝐒𝐈 𝐀𝟐 (𝐀𝐮𝐭𝐨𝐬𝐭𝐫𝐚𝐝𝐚 𝐒𝐨𝐚𝐫𝐞𝐥𝐮𝐢-𝐂𝐨𝐧𝐬𝐭𝐚𝐧𝐭𝐚)

 

Acest proiect face parte din cele circa 60 de proiecte cu finantare din fonduri europene, guvernamentale, judetene, dar si din bugetul local al comunei Afumati, care se vor finaliza in urmatorii 2 ani.