×

Error

[sigplus] Critical error: Image gallery folder imagini/zE2015 is expected to be a path relative to the image base folder specified in the back-end.

[sigplus] Critical error: Image gallery folder imagini/zE2015 is expected to be a path relative to the image base folder specified in the back-end.

{youtube}_H_dinqlT6Y{/youtube}

{youtube}veaV2an-CrA{/youtube}

Pentru eroi nu exista decat o singura zodie. Cea a inceputului, dincolo de sacrificiul lor. Iar Afumati nu e un loc oarecare, pierdut in Ilfov, in miezul Europei si al lumii moderne. Aici bate inima unei comunitati incarcata de o istorie seculara. Din bogatia ei, 505 ani sunt atestati documentar. Din valtoarea lor, tara Romaneasca si-a adunat capitole de glorie nationala si jertfele pentru implinirea libertatii.

Joi, 21 mai, de Ziua Sfanta a Inaltarii Domnului, locuitorii comunei si-au comemorat eroii stiuti sau necunoscuti, din toate timpurile, cinstindu-le memoria.

Dimineata au batut clopotele bisericilor, iar dupa Sfanta Liturghie, preotii au pomenit eroii care s-au jertfit pentru tara si infaptuirea unitatii nationale.

La Monumentul Eroilor

Pentru viata libertatii, e obligatorie datoria sacrificiului. Atunci cand tavalugul istoriei o cere.

In centru comunei se afla un grup statuar. E ridicat “In amintirea eroilor din comuna, ce si-au jertfit viata pentru intregirea neamului”, in Prima Conflagratie Mondiala (1916-1919).

Aici, la miezul zilei de 21 mai, s-au adunat locuitori - cu mic, cu mare. Toti, impreuna cu oficialitatile conducerii administrative ai comunei – primarul Gabriel Dumanica, preoti, viceprimarul Aurel Tudor, secretarul primariei, Mariana Tudor, membrii Consiliului Local, copii si cadre didactice.

Coroane de flori au impodobit monumentul inchinat celor care s-au sacrificat pentru libertatea tarii si demnitate nationala. Slujitorii bisericii au citit lista nominala a celor aproape 100 de eroi, cazuti in cele Doua Razboaie Mondiale si in decembrie ’89. Ceremonia a continuat cu un frumos program, care a omagiat jertfele si credinta lor stramoseasca.

Cuvantul de deschidere al evenimentului

Gabriel Dumanica, primar Afumati: “Bine ati venit la acest eveniment important al comunitatii noastre! Hristos s-a Inaltat! Ma bucur ca suntem aici, in numar atat de mare: cetateni, elevi, preoti, reprezentanti ai primariei, Consiliul Local si alti invitati. Mentinem an de an acesta traditie, ca in cea de-a 40-a zi de la Sfintele Pasti, ziua Inaltarii Domnului nostru Iisus Hristos – sa comemoram “Ziua Eroilor” – ca sarbatoare nationala a poporului roman. Astfel, ne cinstim eroii afumateni care si-au dat viata pentru tara. Participarea tuturor e meritul parteneriatului nostru dintre biserica - ce cuprinde cele doua parohii - scoala, locuitori si primarie, cu intregul Consiliu Local.

In anul 2015, comuna Afumati implineste 505 ani de la atestarea documentara. Nu sunt multe localitati care se pot lauda cu acest lucru. Avem o istorie bogata, in centrul ei aflandu-se domnitorul tarii Romanesti - Radu, de la Afumati. Si nu numai atat. Sunt urmasii familiei Cantacuzino, ai familiei marilor boieri Negropontes si inca multi altii. E o istorie cu care ne mandrim. Va anunt ca, de la ora 16:00, in fata primariei, la statuia domnitorului amintit, va avea loc un concert de fanfara.”

Copiii, purtatorii mesajului inaintasilor

Peste 60 de elevi, din clasele a III-a si a VII-a, ale scolilor generala si gimnaziala din Afumati, au fost condusi de prof. Natalia Stancu si Narcisa Olea.

Copiii au recitat cu suflet si caldura poezii si au interpretat cantece patriotice, dedicate evenimentului.

Slujba de pomenire a eroilor

Ea a fost oficiata de preotii celor doua biserici ale localitatii: Petru Stoian, de la parohia I (Biserica Veche), impreuna cu Florin Ionica si Alexandru Cristian, ai parohiei II (Biserica Noua).

Impreuna cu toti cei prezenti ei s-au rugat pen­tru odihna ostasilor, tuturor luptatorilor romani din toate timpurile si locurile unde au cazut.

 {gallery}imagini/zE2015{/gallery}

 

INFORMARE!

Primariei Comunei Afumati a initiate demersurile necesare implementarii noilor dispozitii cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal. Citeste Politica de confidentialitate GDPR

Am citit

POLITICA DE CONFIDENTIALITATE GDPR

Precizam faptul ca, in cadrul Primariei Comunei Afumati au fost initiate demersurile necesare in scopul implementarii noilor dispozitii cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal. Avand in vedere faptul ca aceasta institutie prelucreaza «pe scara larga» date cu caracter personal, institutia este obligata sa aplice masurile tehnice si organizatorice adecvate pentru protejarea datelor cu caracter personal impotriva dezvaluirii sau accesului neautorizat, precum si impotriva oricarei alte forme de prelucrare ilegala. Primaria Comunei Afumati precizeaza ca a desemnat persoana imputernicita pentru prelucrarea datelor cu caracter personal (DPO) in conformitate cu prevederile Regulamentului UE 2016/679 al Uniunii Europene.

Politica de Confidentialitate

Va multumim ca vizitati site-ul nostru.
In momentul in care dumneavoastra vizitati acest site, cand ne contactati sau cand apelati la serviciile noastre, ne incredintati informatiile cu caracter personal.
Din acest considerent scopul acestei Politici de confidentialitate este acela de a va aduce la cunostinta ce fel date prelucram, de ce le prelucram si ce facem cu aceste date.
in conformitate cu dispozitiile legale, operatorul trateaza cu seriozitate confidentialitatea si nu vinde niciodata listele sau adrese de e-mail.
Informatiile nu vor fi oferite unor terte persoane fara a va informa in prealabil.
Scopul pentru care este reglementata o astfel de Politica de confidentialitate este acela de a va aduce la cunostinta toate informatiile de care dumneavoastra aveti nevoie sa luati la cunostinta inainte de a furniza datele cu caracter personal ce va apartin.
Speram ca le veti citi cu atentie.

Prin navigarea pe site-ul www.primariaafumati.ro sau prin contactarea noastra prin formular declarati ca ati fost informat in mod adecvat asupra prelucrarii datelor prin parcurgerea acestui document, denumit „Politica de confidentialitate”.

DEFINITII

Site-ul www.primariaafumati.ro este proprietatea institutiei Primariei Afumati cu sediul in Soseaua Bucuresti-Urziceni , nr. 151, comuna Afumati, judet Ilfov, avand codul identificare fiscala : 4420708.
Potrivit Regulamentului (UE) 679/2016 (aplicabil in Romania din 25 mai 2018), www.primariaafumati.ro este operator de date cu caracter personal.
Cand spunem „GDPR” ne referim la Regulamentul (UE) 679/2016 privind protectia persoanelor fizice in ceea ce priveste prelucrarea datelor cu caracter personal si privind libera circulatie a acestor date si de abrogare a Directivei 95/46/CE.
Termenul „date cu caracter personal” inseamna orice informatii privind o persoana fizica identificata sau identificabila („persoana vizata”);
Potrivit legislatiei in vigoare, dumneavoastra, in calitate de vizitator al site-ului reprezentati o „persoana vizata”, adica o persoana fizica identificata sau identificabila.
Persoana fizica identificabila este o persoana care poate fi identificata, direct sau indirect, in special prin referire la un element de identificare, cum ar fi un nume, un numar de identificare, date de localizare, sau la unul sau mai multe elemente specifice, proprii identitatii sale fizice, fiziologice, genetice, psihice, economice, culturale sau sociale.
Pe parcursul desfasurarii activitatii societatea isi poate schimba Politica de confidentialitate. Toate actualizarile si modificarile prezentei Politici sunt valabile imediat dupa notificare, pe care o vom realiza prin afisare pe site si/sau notificare pe e-mail.

SOLICITARI SI LAMURIRI


Pentru ori informatii suplimentare, clarificari ori lamuriri asupra prelucrarii datelor dumneavoastra va stam la dispozitie pentru va aduce la cunostinta toate informatiile necesare de care aveti nevoie.
In acest sens ne puteti scrie la adresa de e-mail: secretariat[at]primariaafumati.ro

TIPURILE DE INFORMATII PE CARE SOCIETATEA LE PRELUCREAZA

a) Informatiile furnizare de catre dumneavoastra in baza unui consimtamant
In momentul in care completati rubricile de pe site, cand ne contactati prin telefon sau e-mail, ori ne comunicati prin orice alta modalitate, in mod voluntar informatiile pe care prelucram. Aceste informatii poi include numele, prenumele, adresa de e-mail. Oferindu-ne aceste informatii, noi le pastram in conditii de securitate si confidentialitate in baza noastra de date.
b) Informatii colectate in mod automat
Atunci cand utilizati site-ul nostru chiar si in scop informativ, este posibil sa va colectam informatii despre vizita pe site. Aceste informatii pot include adresa IP, sistemul de operare, browserul, activitatea de navigare si alte informatii despre modul in care ati interactionat cu site-ul. Aceste informatii pot fi utilizate prin folosirea cookie-urilor ori a altor tehnologii de similare.


TEMEIUL LEGAL PENTRU PRELUCRAREA DATELOR CU CARACTER PERSONAL

In ceea ce priveste oferirea voluntar prin postarea unui comentariu, temeiul prelucrarii este obligatia noastra legala de a sprijini exercitarea dreptului de informare, dar si interesul nostru legiti de a oferi cititorilor site-ului transparenta si informare. In privinta datelor pe care le colectam automat prin folosirea cookie-urilor sau a altor tehnologii similare, temeiul pentru prelucrare este consimtamantul. Odata cu accesarea site-ului, consimtamantul este exprimat in mod valabil asupra prelucrarii.

SCOPURI DETERMINATE PENTRU COLECTAREA DATELOR

In vederea formularii unor raspunsuri pentru intrebarile adresate de catre persoanele ce utilizeaza site-ul;
Pentru imbunatatirea calitatii serviciilor oferite.

DURATA STOCARII DATELOR

Datele cu caracter personal vor fi stocate doar pe perioada necesara indeplinirii scopurilor determinate, dar nu mai mult de 3 luni de la ultima vizita pe site sau ultima interactiune cu societatea.

TRANSFERUL DATELOR CATRE TERTE PERSOANE

Datele dumneavoastra cu caracter personal pot fi transferate catre: autoritati de stat (Inspectoratul Teritorial de Munca, ANAF, instante de judecata, Ministerul Public, autoritati fiscale), furnizori de servicii (inclusiv consultanti, avocati contabili, experti, dezvoltatori de servicii IT, administratori platforme IT / softuri utilizate in calitate de angajat, societati de arhivare, hoteluri, agentii de turism, organizatori de evenimente, furnizori de programe de training si evaluare a performantei, platforme de recrutare) si alti destinatari pe care angajatorul ii nominalizeaza in mod expres, potrivit prevederilor legislatiei aplicabile privind protectia datelor cu caracter personal.
Mentionam ca datele mai pot fi transferate si altor parti cu consimtamantul sau la instructiunile angajatului.

TRANSFERUL DATELOR CATRE STATE TERTE

Va informam ca in prezent, operatorul nu transfera datele cu caracter personal ale persoanei vizate catre state din afara Uniunii Europene.
In cazul in care aceasta politica va fi modificata, persoana vizata va fi informata in mod corespunzator, i se vor prezenta garantiile aferente si i va solicita consimtamantul.

DREPTURILE PERSOANEI VIZATE

Dreptul de retragere a consimtamantului;

In cazul in care prelucrarea se bazeaza pe consimtamant, Persoana vizata isi poate retrage consimtamantul in orice moment si in mod gratuit prin transmiterea unei notificati la adresa de contact a operatorului.

Dreptul de acces ( Art. 13 Regulament)

Persoana vizata are dreptul de a obtine din partea operatorului o confirmare de prelucrare a datelor cu caracter personal, avand si dreptul de acces la datele respective.

Dreptul la rectificare ( Art. 16 Regulament)

Persoana vizata are dreptul de a obtine, fara intarziere, rectificarea datelor cu caracter personal inexacte. Avand in vedere scopurile in care au fost prelucrate aceste date, Persoana vizata are dreptul de a obtine completarea datelor cu caracter personal care sunt incomplete, inclusiv prin furnizarea unei declaratii suplimentare.

Dreptul la stergere ( Art. 17 Regulament )

In ipoteza in care:

i. Datele nu mai sunt necesare pentru indeplinirea scopurilor stabilite.
ii. S-a retras consimtamantul si nu exista un alt temei juridic pentru prelucrare.
iii. Opunerea de catre Persoana vizata a prelucrarii datelor.
iv. Prelucrarea ilegala a datelor cu caracter personal.

Dreptul la restrictionarea prelucrarii ( Art. 18 Regulament)

In urmatoarele situatii :

1. Persoana vizata contesta exactitatea datelor, pentru o perioada care ii permite operatorului sa verifice exactitatea datelor;
2. prelucrarea este ilegala, iar Persoana vizata se opune ştergerii datelor cu caracter personal, solicitand in schimb restrictionarea utilizarii lor;
3. operatorul nu mai are nevoie de datele cu caracter personal in scopul prelucrarii, dar Persoana vizata i le solicita pentru constatarea, exercitarea sau apararea unui drept in instanta;
4. Persoana vizata s-a opus prelucrarii, pentru intervalul de timp in care se verifica daca drepturile legitime ale operatorului prevaleaza asupra celor ale persoanei vizate.

Dreptul la portabilitatea datelor ( Art. 20 Regulament)

Persoana vizata are dreptul de a primi datele cu caracter personal care il privesc şi pe care le-a furnizat operatorului intr-un format structurat, utilizat in mod curent şi care poate fi citit automat şi are dreptul de a transmite aceste date altui operator, fara obstacole din partea operatorului caruia i-au fost furnizate datele cu caracter personal, in cazul in care :
a) prelucrarea se bazeaza pe consimtamant in temeiul articolului 6 alineatul (1) litera (a) sau al articolului 9 alineatul (2) litera (a) sau pe un contract in temeiul articolului 6 alineatul (1) litera (b);
b) prelucrarea este efectuata prin mijloace automate.

Dreptul de a fi notificat in caz de incalcare a securitatii datelor.

Dreptul de a depune o plangere in fata unei autoritati de supraveghere.