In sedinta Consiliului Local Afumati din data de 29.01.2016, ca urmare a solicitarii Parohiei Afumati II, prin preotul paroh Dr. Ionica Florin, inregistrata la Primaria Afumati cu numarul 6407, din 21.01.2016, s-a aprobat cu majoritate de voturi, de catre consilierii locali prezenti la sedinta, acordarea Titlului de Cetatean de Onoare al Comunei Afumati din jud. Ilfov, Parintelui Patriarh Daniel.

"Domnule Primar,

Subsemnatul Pr. Dr. Ionica Florin, preot paroh la Parohia Afumati II ,,Sfantul Dimitrie Izvoratorul de Mir”, Protopopiatul Ilfov-Nord, cu deosebit respect si recunostinta, va aduc la cunostiinta, urmatoarele nazuinte, ale Parohiei noastre:

In anul 2013 cu ajutorul Bunului Dumnezeu, Maicii Domnului si Sfantului Dimitrie, au inceput demersurile si documentatia pentru realizarea amplelor Proiecte de la Parohia noastra. Aceste demersuri s-au putut realiza cu Inalta Binecuvantare a Parintelui Patriarh Daniel si cu sustinerea dumneavoastra si a membrilor Consiliului Local. Noi, slujitorii bisericilor parohiale, aducem slava permanenta lui Dumnezeu sub ascultarea si povatuirea Patriarhului nostru Daniel. De fiecare data cerem sfatul si aprobarea Parintelui Patriarh Daniel.

In cei trei ani de misiune, pastoratie si lucrari de restaurare-conservare a bisericii parohiale, a gardului bisericii, capelei, lumanararului si clopotnitei, am ajuns la stadiul liturgic, de a solicita Patriarhiei Romane, aprobarea de a resfinti pictura bisericii noastre parohiale. Aceasta solicitare de aprobare a resfintirii bisericii noastre parohiale, vine dupa receptia finala a picturii murale, receptie ce va fi realizata de catre o Comisie specializata de pictura bisericeasca.

Dupa receptia finala, Parohia Afumati II, va solicita Centrului Eparhial, prin Permanenta Consiliului Eparhial, resfintirea bisericii noastre parohiale. La dosarul de sfintire, Parohia Afumati II, prin intermediul Parintilor slujitori, a membrilor Consiliului Parohial si a membrilor Comitetului Parohial, va solicita Patriarhiei Romane, resfintirea picturii murale in prezenta Preasfintitului Parinte Timotei Prahoveanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Bucurestilor, a Parintilor Consilieri patriarhali si episcopali, a Parintilor inspector eparhiali, a Parintelui Protopop, a Parintelui Secretar si mai ales prezenta binecuvantata pentru intreaga comunitate din Afumati, a Parintelui Daniel, cel ce este Arhiepiscopul Bucurestilor, Mitropolitul Munteniei si Dobrogei, Loctiitorul tronului Cezareei Capadociei, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane si Presedintele Sfantului Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane.

Nimic nu se infaptuia la Parohia Afumati II, fara lucrarea lui Dumnezeu, Inalta Binecuvantare a Patriarhului Daniel si sprijinul dumneavoastra Domnule Primar si a membrilor Consiliului Local, sprijin oferit din inima si sufletul curat.

Venirea Parintelui Patriarh Daniel in Comuna Afumati si in biserica noastra parohiala, este o mare binecuvantare si un important eveniment spiritual-istoric. Niciodata in istoria comunei Afumati, nu a venit un Patriarh al Bisericii Ortodoxe Romane. La sfintirea bisericii in anul 1940 a venit un Parinte Episcop Vicar, dar nu Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane.

Domnule Primar, in cei 8 ani de pastoratie a Parintelui Patriarh Daniel, au avut loc sute de sfintiri ale bisericilor parohiale. Doar la cateva a fost prezent, in mod direct Parintele Patriarh Daniel. In multe cazuri de sfintire ale bisericilor, au fost prezenti, doar Episcopii Vicari. O mare bucurie sufleteasca pentru noi, ar reprezenta, venirea Parintelui Patriarh Daniel.

Cu ocazia sfintirii, s-a obisnuit din partea comunitatilor unde Parintele Patriarh a sfintit respectivele biserici parohiale, in semn de recunostiinta, sa se acorde prin hotararea Domnului Primar si a Consiliul Local, Titlul de cetatean de onoare, Parintelui Patriarh Daniel, titlul pe care Parintele nostru Patriarh Daniel, il merita cu prisosinta, mai ales prin faptul ca in prezent, Preafericirea Sa, este si membru de onoare al Academiei Romane.

Consiliul Parohial, Comitetul Parohial si preotii slujitori de la Parohia Afumati II, va solicita, Domnule Primar, acordarea Titlului de cetatean de onoare al Comunei Afumati, Parintelui Patriarh Daniel.

Pr. Dr. Ionica Florin"

 

Atasez prezentei cereri, un Memoriu de justificare, privind activitatea pana in prezent a Parintelui Patriarh Daniel.

Descarca AICI

 

In momentul in care dumneavoastra vizitati acest site, cand ne contactati sau cand apelati la serviciile noastre, ne incredintati informatiile cu caracter personal.

In cadrul Primariei Comunei Afumati au fost initiate demersurile necesare in scopul implementarii noilor dispozitii cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal. Citeste Politica de confidentialitate GDPR

Am citit

POLITICA DE CONFIDENTIALITATE GDPR

Precizam faptul ca, in cadrul Primariei Comunei Afumati au fost initiate demersurile necesare in scopul implementarii noilor dispozitii cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal. Avand in vedere faptul ca aceasta institutie prelucreaza «pe scara larga» date cu caracter personal, institutia este obligata sa aplice masurile tehnice si organizatorice adecvate pentru protejarea datelor cu caracter personal impotriva dezvaluirii sau accesului neautorizat, precum si impotriva oricarei alte forme de prelucrare ilegala. Primaria Comunei Afumati precizeaza ca a desemnat persoana imputernicita pentru prelucrarea datelor cu caracter personal (DPO) in conformitate cu prevederile Regulamentului UE 2016/679 al Uniunii Europene.

Politica de Confidentialitate

Va multumim ca vizitati site-ul nostru.
In momentul in care dumneavoastra vizitati acest site, cand ne contactati sau cand apelati la serviciile noastre, ne incredintati informatiile cu caracter personal.
Din acest considerent scopul acestei Politici de confidentialitate este acela de a va aduce la cunostinta ce fel date prelucram, de ce le prelucram si ce facem cu aceste date.
in conformitate cu dispozitiile legale, operatorul trateaza cu seriozitate confidentialitatea si nu vinde niciodata listele sau adrese de e-mail.
Informatiile nu vor fi oferite unor terte persoane fara a va informa in prealabil.
Scopul pentru care este reglementata o astfel de Politica de confidentialitate este acela de a va aduce la cunostinta toate informatiile de care dumneavoastra aveti nevoie sa luati la cunostinta inainte de a furniza datele cu caracter personal ce va apartin.
Speram ca le veti citi cu atentie.

Prin navigarea pe site-ul www.primariaafumati.ro sau prin contactarea noastra prin formular declarati ca ati fost informat in mod adecvat asupra prelucrarii datelor prin parcurgerea acestui document, denumit „Politica de confidentialitate”.

DEFINITII

Site-ul www.primariaafumati.ro este proprietatea institutiei Primariei Afumati cu sediul in Soseaua Bucuresti-Urziceni , nr. 151, comuna Afumati, judet Ilfov, avand codul identificare fiscala : 4420708.
Potrivit Regulamentului (UE) 679/2016 (aplicabil in Romania din 25 mai 2018), www.primariaafumati.ro este operator de date cu caracter personal.
Cand spunem „GDPR” ne referim la Regulamentul (UE) 679/2016 privind protectia persoanelor fizice in ceea ce priveste prelucrarea datelor cu caracter personal si privind libera circulatie a acestor date si de abrogare a Directivei 95/46/CE.
Termenul „date cu caracter personal” inseamna orice informatii privind o persoana fizica identificata sau identificabila („persoana vizata”);
Potrivit legislatiei in vigoare, dumneavoastra, in calitate de vizitator al site-ului reprezentati o „persoana vizata”, adica o persoana fizica identificata sau identificabila.
Persoana fizica identificabila este o persoana care poate fi identificata, direct sau indirect, in special prin referire la un element de identificare, cum ar fi un nume, un numar de identificare, date de localizare, sau la unul sau mai multe elemente specifice, proprii identitatii sale fizice, fiziologice, genetice, psihice, economice, culturale sau sociale.
Pe parcursul desfasurarii activitatii societatea isi poate schimba Politica de confidentialitate. Toate actualizarile si modificarile prezentei Politici sunt valabile imediat dupa notificare, pe care o vom realiza prin afisare pe site si/sau notificare pe e-mail.

SOLICITARI SI LAMURIRI
Pentru ori informatii suplimentare, clarificari ori lamuriri asupra prelucrarii datelor dumneavoastra va stam la dispozitie pentru va aduce la cunostinta toate informatiile necesare de care aveti nevoie.
in acest sens ne puteti scrie la adresa de e-mail secretariat@primariaafumati.ro

TIPURILE DE INFORMAtII PE CARE SOCIETATEA LE PRELUCREAZa

a) Informatiile furnizare de catre dumneavoastra in baza unui consimtamant
in momentul in care completati rubricile de pe site, cand ne contactati prin telefon sau e-mail, ori ne comunicati prin orice alta modalitate, in mod voluntar informatiile pe care prelucram. Aceste informatii poi include numele, prenumele, adresa de e-mail.
Oferindu-ne aceste informatii, noi le pastram in conditii de securitate si confidentialitate in baza noastra de date.
b) Informatii colectate in mod automat
Atunci cand utilizati site-ul nostru chiar si in scop informativ, este posibil sa va colectam informatii despre vizita pe site. Aceste informatii pot include adresa IP, sistemul de operare, browserul, activitatea de navigare si alte informatii despre modul in care ati interactionat cu site-ul.
Aceste informatii pot fi utilizate prin folosirea cookie-urilor ori a altor tehnologii de similare.


TEMEIUL LEGAL PENTRU PRELUCRAREA DATELOR CU CARACTER PERSONAL

in ceea ce priveste oferirea voluntar prin postarea unui comentariu, temeiul prelucrarii este obligatia noastra legala de a sprijini exercitarea dreptului de informare, dar si interesul nostru legiti de a oferi cititorilor site-ului transparenta si informare.
in privinta datelor pe care le colectam automat prin folosirea cookie-urilor sau a altor tehnologii similare, temeiul pentru prelucrare este consimtamantul.
Odata cu accesarea site-ului, consimtamantul este exprimat in mod valabil asupra prelucrarii.

SCOPURI DETERMINATE PENTRU COLECTAREA DATELOR

In vederea formularii unor raspunsuri pentru intrebarile adresate de catre persoanele ce utilizeaza site-ul;
Pentru imbunatatirea calitatii serviciilor oferite.

DURATA STOCARII DATELOR

Datele cu caracter personal vor fi stocate doar pe perioada necesara indeplinirii scopurilor determinate, dar nu mai mult de 3 luni de la ultima vizita pe site sau ultima interactiune cu societatea.

TRANSFERUL DATELOR CaTRE TERTE PERSOANE

Datele dumneavoastra cu caracter personal pot fi transferate catre : autoritati de stat (Inspectoratul Teritorial de Munca, ANAF, instante de judecata, Ministerul Public, autoritati fiscale), furnizori de servicii (inclusiv consultanti, avocati contabili, experti, dezvoltatori de servicii IT, administratori platforme IT / softuri utilizate in calitate de angajat, societati de arhivare, hoteluri, agentii de turism, organizatori de evenimente, furnizori de programe de training si evaluare a performantei, platforme de recrutare) si alti destinatari pe care angajatorul ii nominalizeaza in mod expres, potrivit prevederilor legislatiei aplicabile privind protectia datelor cu caracter personal.
Mentionam ca datele mai pot fi transferate si altor parti cu consimtamantul sau la instructiunile angajatului.

TRANSFERUL DATELOR CaTRE STATE TERTE

Va informam ca in prezent, operatorul nu transfera datele cu caracter personal ale persoanei vizate catre state din afara Uniunii Europene.
in cazul in care aceasta politica va fi modificata, persoana vizata va fi informata in mod corespunzator, i se vor prezenta garantiile aferente si i va solicita consimtamantul.

DREPTURILE PERSOANEI VIZATE

Dreptul de retragere a consimtamantului ;

in cazul in care prelucrarea se bazeaza pe consimtamant, Persoana vizata isi poate retrage consimtamantul in orice moment si in mod gratuit prin transmiterea unei notificati la adresa de contact a operatorului.

Dreptul de acces ( Art. 13 Regulament)

Persoana vizata are dreptul de a obtine din partea operatorului o confirmare de prelucrare a datelor cu caracter personal, avand si dreptul de acces la datele respective.

Dreptul la rectificare ( Art. 16 Regulament)

Persoana vizata are dreptul de a obtine, fara intarziere, rectificarea datelor cu caracter personal inexacte. Avand in vedere scopurile in care au fost prelucrate aceste date, Persoana vizata are dreptul de a obtine completarea datelor cu caracter personal care sunt incomplete, inclusiv prin furnizarea unei declaratii suplimentare.

Dreptul la stergere ( Art. 17 Regulament )

In ipoteza in care :

i. Datele nu mai sunt necesare pentru indeplinirea scopurilor stabilite.
ii. S-a retras consimtamantul si nu exista un alt temei juridic pentru prelucrare.
iii. Opunerea de catre Persoana vizata a prelucrarii datelor.
iv. Prelucrarea ilegala a datelor cu caracter personal.

Dreptul la restrictionarea prelucrarii ( Art. 18 Regulament)
In urmatoarele situatii :

1. Persoana vizata contesta exactitatea datelor, pentru o perioada care ii permite operatorului sa verifice exactitatea datelor;
2. prelucrarea este ilegala, iar Persoana vizata se opune ştergerii datelor cu caracter personal, solicitand in schimb restrictionarea utilizarii lor;
3. operatorul nu mai are nevoie de datele cu caracter personal in scopul prelucrarii, dar Persoana vizata i le solicita pentru constatarea, exercitarea sau apararea unui drept in instanta;
4. Persoana vizata s-a opus prelucrarii, pentru intervalul de timp in care se verifica daca drepturile legitime ale operatorului prevaleaza asupra celor ale persoanei vizate.

Dreptul la portabilitatea datelor ( Art. 20 Regulament)

Persoana vizata are dreptul de a primi datele cu caracter personal care il privesc şi pe care le-a furnizat operatorului intr-un format structurat, utilizat in mod curent şi care poate fi citit automat şi are dreptul de a transmite aceste date altui operator, fara obstacole din partea operatorului caruia i-au fost furnizate datele cu caracter personal, in cazul in care :
a) prelucrarea se bazeaza pe consimtamant in temeiul articolului 6 alineatul (1) litera (a) sau al articolului 9 alineatul (2) litera (a) sau pe un contract in temeiul articolului 6 alineatul (1) litera (b);
b) prelucrarea este efectuata prin mijloace automate.

Dreptul de a fi notificat in caz de incalcare a securitatii datelor.

Dreptul de a depune o plangere in fata unei autoritati de supraveghere.