Donare de sange pentru cei aflati in spitale

"Din initiativa Pc. Pr. Burcea Cristian, parinte protoiereu al Protopopiatului Ilfov –Nord, a fost organizata ieri, 05 noiembrie 2015, o actiune umanitara, de la suflet la suflet, la Centrul de Transfuzie, de donare de sange pentru tinerii aflati in suferinta, in urma tragicului eveniment de la Clubul Colectiv.

Parintele Protoiereu a facut un apel de solidaritate tuturor parohiilor din Protopopiatul Ilfov-Nord.

Totusi, pastrandu-ne smerenia si modestia, putem afirma ca Parohia Afumati II in colaborare cu Primaria comunei Afumati a realizat cea mai mare mobilizare a unei parohii, participand Pc. Pr. Paroh Ionica Florin, dl. primar Dumanica Gabriel si alti 40 de cetateni si enoriasi ai comunei noastre.

In acest sens, Biserica in colaborare cu autoritatile locale, ramane intotdeauna alaturi de cei aflati intr-o situatie dificila. Este pentru noi o datorie de onoare sa aducem o alinare tuturor celor aflati in suferinta prin tot ceea ce putem noi, si anume prin rugaciune, prin donarea de sange si prin sprijinirea tuturor celor indurerati si indoliati.

O bucurie mare este pentru noi si faptul ca s-au gasit donatori cu grupa AB4, Rh negativ, o grupa rara, pentru cei aflati in situatie dificila”, a precizat Pc. Pr. Paroh Dr. Ionica Florin, de la Parohia Afumati II.

 

Servicii OnLine

Protectie sociala