1 Decembrie, sarbatorita la Afumati!

Patria nu e numai un nume. E datoria tuturor generatiilor catre neamul nostru. “El vine de la “pater”, de la “patres”. Adica din parinti, din mosi-stramosi“, spunea Barbu Stefanescu-Delavrancea.

La 1 Decembrie, sarbatorim Ziua noastra Nationala

In urma cu 97 de ani, in 1918, am infaptuit actul nostru vital pentru tara - Marea Unire a tuturor romanilor intr-un stat unitar. Atunci, la Alba Iulia, s-a decis contopirea Transilvaniei cu Regatul Romaniei, implinindu-se idealul de unitate - inca de la 1859 - al celor trei provincii, pentru care au luptat eroii nostri in Primul Razboi Mondial (1914-1918).

Iar la Afumati, aniversarea implinirii statului nostru unitar se adauga alteia, foarte importanta pentru cei de aici.

Primarul Gabriel Dumanica a precizat: “Ne bucuram de aceasta sarbatoare, pe care anul acesta o onoram odata cu celebrarea celor 505 ani de existenta documentara a comunei noastre. Ea a fost si cetate domneasca vestita, a voievodului Radu cel Viteaz. Cinstim cu veneratie si drag ambele evenimente. Mai ales traditia sarbatorii de 1 Decembrie a capatat in ultimii ani o mai mare participare ca in trecut. Se aduna frumos aici, la noi, apele istoriei tarii“, conchide el.

Credinta si respect

Putin dupa ora 10, oficialitati si locuitori ai comunei au onorat un moment omagial, petrecut la Monumentul Eroilor Neamului, cazuti in Primul Razboi Mondial – printr-o frumoasa si mare coroana de flori.

Preotul Florin Ionica, parohul Bisericii Afumati II, a rezumat in cuvinte calde cinstirea evenimentului:Cu ajutorul lui Dumnezeu, de dimineata, in aceasta zi sarbatorita, am savarsit Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie, impreuna cu slujbe speciale de Te Deum si de Pomenire pentru toti eroii poporului roman, din toate timpurile. Parohia noastra a venit alaturi de dl primar Gabriel Dumanica si am depus aceste flori la monumentul inchinat tuturor vitejilor care si-au dat viata pentru neamul romanesc. Dumnezeu sa binecuvanteze poporul nostru, mult si greu incercat de-a lungul secolelor. Aceasta zi, Binecuvantata de Bunul Dumnezeu, ne cheama la unitate, la pace si sanatate, in Vecii Vecilor, Amin“, a rostit el.

Nea Ilie, veteranul

L-am intalnit si pe varstnicul de 85 de ani, Ilie Cristea, afumatean get-beget. Ce-a spus el? Iata: “tin minte - cand s-a intors razboiul din ’41 - ca eram baiat de tejghea, la pravalia lu’ tata. Nu m-au concentrat pe front, pentru ca mi-au lipsit…“cativa” ani. Dar l-au luat pe varu-miu, Dumitru. Am plecat la Baneasa cu el. Da’ pe mine m-au intors acasa. Ca eram prea mic. Ce meserie am? Toate din lume: mecanic, sofer, la tevi sudate, fochist, electrician, la spitalu’ ala…Cum il cheama?... Of, Doamne,…ala de la Piata Galati…A, da - Cantacuzino! ala e”, da el din mana.

Petrecere si buna dispozitie

La amiaza, toti locuitorii au fost invitati la traditionalele momente, dedicate sarbatorii: fasolea cu costita, paharelul cu tuica fiarta, bauturi racoritoare si programul muzical folcloric, sarbe, hore, sau cu piese adecvate evenimentului - „Nu uita ca esti roman”, „Hora Unirii” s.a.

Peste 1.000 de afumateni, de toate varstele, au participat la petrecere in uriasul cort instalat in Complexul Bazei sportive.

Artistii locali au insufletit atmosfera.

”Multi si fericiti ani, draga tara, dragule Roman!“, a fost urarea care a plutit peste Ziua noastra Nationala, la Afumati.

 

Servicii OnLine

Protectie sociala