Ziua Nationala a Romaniei - editia 4

 

Ajunsa la a 4-a editie, sarbatoarea Marii Uniri a strans si anul acesta peste 1.000 de afumateni care au participat, asa cum se cuvine, la toate manifestarile inchinate Zilei Nationale a Romaniei.

Dupa oficierea slujbelor religioase dedicate zilei de 1 Decembrie, a urmat depunerea unei coroane de flori la monumentul inchinat „In amintirea eroilor din comuna Afumati, ce si-au jertfit viata pentru intregirea neamului”, din Primul Razboi Mondial, cuvinte inscrise in piatra grupului statuar ridicat in centrul comunei.

Sarbatoarea a continuat la Baza sportiva din localitate

Evenimentul a avut loc la initiativa primarului Dumanica Gabriel cu participarea: consilierilor locali, cadrelor didactice, personalitati din comuna, enoriasi, sportivi ai clubului de fotbal, tineri si veterani, locuitori din toate generatiile, cu mic, cu mare, fiecare primind la venire cate o insigna personalizata.

Pe scena amenajata in vecinatatea corturilor cu banci si mese a urcat formatia Aventurierii, care a insufletit sarbatoarea. Au interpretat piese din folclorul nostru, dar si cantece adecvate momentului : „Imnul National”, „Nu uita ca esti roman”, „Hora Unirii”, si altele.

Masa traditionala - fasole cu/fara ciolan – a avut mare succes, ca in toate locurile din tara.

In final, fanfara a adus plusul ei de solemnitate, specifica acestei sarbatori.

A fost una dintre cele mai reusite sarbatori nationale organizate in comuna noastra.

Primarul Dumanica Gabriel a promis ca si in anul 2015 va sustine organizarea acestei mari sarbatori a Romaniei.

Servicii OnLine

Protectie sociala