Relaxare la iarba verde in Afumati

 

Putine localitati se pot lauda cu parcuri frumoase!

Despre unele asezari chiar se poate spune ca sunt ingropate in betoane si oamenii ar dori sa aiba cateva zone de verdeata.

Nu este si cazul comunei noastre! In prezent afumatenii se poat lauda cu 5 parcuri bine ingrijite si frumos amenajate cu spatii verzi si locuri de joaca pentru copii.

Cel mai nou parc din localitate a fost finalizat!

Amenajat in curtea Gradinitei cu Program Prelungit, locul a devenit un spatiu excelent de recreere, destinat afumatenilor de toate varstele.

Cu o suprafata de cca. 2500 mp, parcul dispune de spatii verzi si alei, de-a lungul carora au fost amplasate banci, cosuri de gunoi, au fost plantati copaci si flori, s-a amenajat un loc de joaca pentru copii, s-au montat mese de sah si tenis de masa, ideal pentru cei care vor sa faca miscare, sau deopotriva, sa se relaxeze.

Atractia parcului o reprezinta fantana arteziana, montata chiar la intrarea in parc.

Pentru cei care vor sa fie tot timpul la curent cu ultimele stiri si noutati, parcul dispune si de retea WiFi, ce permite conectivitate gratuita si nelimitata la reteaua Internet.

„Intrucat in zona sunt foarte multi copii, am decis ca amenajarea unui astfel de loc este absolut necesara. Sper ca locuitorii din zona, si nu numai, vor aprecia si vor pastra acest loc. Va asigur ca astfel de locuri vor fi amenajate in fiecare zona a localitatii Afumati”, a declarat primarul Gabriel Dumanica.

 

 

 

Servicii OnLine

Protectie sociala