×

Error

[SIGPLUS_EXCEPTION_MEMORY] Insufficient memory to carry out an operation on root/fisiere/imagini/logozca2022.jpg, an approximate 32737320 bytes required, 52428800 bytes available. (Not all available memory can be consumed in order to ensure safe operations.)

Strada "Profesor Coman Ion"

"Rezultatele bune ale muncii iti dau satisfactie si te fac mai fericit (prof. Ion Coman, 2009)."

In sedinta Consiliului Local Afumati cu nr 20/31.03.2015, la initiativa primarului Gabriel Dumanica, avand in vedere personalitatea marcanta a defunctului Coman Ion, profesor si director al Scolii din Afumati, care si-a pus amprenta asupra vietii culturale, spirituale si educative in comuna noastra, s-a propus modificarea denumirii strazii "Intrarea Petrachioaia nr. 1" si acordarea unei noi denumiri, respectiv strada "Profesor Coman Ion".

"Profesorul Coman Ion a reprezentat un stalp de rezistenta pentru comunitatea afumateana. S-a remarcat ca invatator, profesor, director al scolii si inspector scolar.

Sacrificiile facute de dumnealui pentru comunitate si pentru dezvoltarea acesteia nu pot fi transpuse in cuvinte. Si-a servit patria pe frontul din Cehoslovacia, unde a plecat de buna-voie, pe jos, si s-a intors ranit.

A pus mereu binele altora inaintea binelui sau. Domnul profesor Coman Ion va ramane un etalon al comunei Afumati, un model demn de urmat pentru generatiile viitoare.

Desigur, nu pot exprima clar in cuvinte ce reprezinta bunicul meu pentru comunitate, dar ne bucuram nespus pentru initiativa Primariei de a denumi o strada cu numele dumnealui ", ne-a relatat, cu glasul plin de emotie, Mihaela-Andreea Coman, nepoata defunctului Ion Coman.

{gallery}imagini/coman.jpg{/gallery}

Servicii OnLine

Protectie sociala