Multumim factorilor de decizie din Guvernul Romaniei si CJ Ilfov, domnului ministru Irinel Scriosteanu si presedintelui CJI Hubert Thuma, ca au tinut cont de solicitarile afumatenilor si Primariei Afumati, reprezenta de primarul Gabriel Dumanica, prin includerea comunei Afumati in acest important proiect cu finantare europeana ce va avea efecte pozitive asupra localitatii prin reducerea traficului si poluarii, evitarea blocarii, producerii de accidente si implicit dezvoltarea economica a comunei.

Ministerul Transporturilor si Infrastructurii, Consiliul Judetean Ilfov si Primaria Municipiului Bucuresti au semnat ieri protocolul pentru construirea drumurilor radiale din cadrul proiectului „Orbital Bucuresti”.

Este un moment deosebit de important pentru intreg judetul Ilfov, intrucat acest protocol se traduce printr-o infrastructura rutiera integrata care, nu numai ca dezvolta regiunea, dar o si conecteaza si o tine in miscare.

Este vorba despre 10 drumuri radiale pe o lungime de peste 96 km si 33 de noduri rutiere, care leaga artere importante ale Municipiului Bucuresti si Centura Capitalei cu Autostrada Bucurestiului – A0, intersectand 30 de localitati din zona metropolitana.

Vor fi 96 de km de trotuare si de piste de biciclete in lungul tuturor drumurilor radiale si 120 de puncte de incarcare a autovehiculelor electrice.

Proiectul „Orbital Bucuresti”, pe scurt:

• 10 sosele noi cu profil de drum expres, cu patru benzi, cu o lungime totala de 96,43 kilometri;
  • asigurarea legaturii intre Bucuresti, inelul de centura, Drumul National Centura Bucuresti (DNCB), si Autostrada A0, care este in lucru;
  • cele 10 drumuri radiale vor intersecta 30 de localitati ilfovene, in 31 de noduri rutiere;
  • investitia se ridica la aproximativ 700 de milioane de euro cu TVA;
  • termenul de finalizare al lucrarilor este 2026.

Lungimea celor 10 drumuri radiale va varia, de la 5 kilometri, pana la 13, astfel:

• DR 6 - Afumati Expres(A0 - DN2, varianta de ocolire a localitatii Afumati)
  • DR 1 - Vest Expres(A0 –DNCB – Bd. Timisoara)
  • DR 2 – A1 (scopul proiectului este de extindere la trei benzi pe sens intre km 10 si km 23 a A1)
  • DR 3 – Giulesti Expres (Sabareni -A0, se prelungeste pana la DNCB - Calea Giulesti)
  • DR 4 – Nord Expres (Corbeanca- A0, se prelungeste spre DNCB - Bd. Poligrafiei)
  • DR 5 – Pipera Expres (A0 - Otopeni – Tunari – DNCB –Penetratie Aleea Teisani)
  • DR 7 – Est Expres (Moara Domneasca - A0 si realizeaza legatura Bucuresti - A0 prin Dobroesti – Pantelimon – DNCB – A0)
  • DR 8 - Splai Expres (A0 - Bucuresti prin legatura la DNCB si Splaiul Unirii, dar si conexiunea cu zona metropolitana prin Nodul Cernica)
  • DR 9 - Sud Expres (Vidra – A0 – DNCB – B.dul Metalurgiei / Gara Progresu)
  • DR 10 - Magurele Expres (A0 - DNCB – Parc Industrial Magurele – Prelungirea Ferentari)