PRIMARIA COMUNEI AFUMATI CONTINUA SERIA INVESTITIILOR MAJORE IN EDUCATIA COPIILOR AFUMATENI!

Scolile din Afumati au fost dotate cu echipamente IT de ultima generatie, in vederea modernizarii procesului de predare-invatare, scoala noastra deschizand portile unui invatamant in care elevul conteaza.

La solicitarea prof. Izabella Pena, directorul Scolii Gimnaziale nr. 1 din comuna Afumati, primarul Gabriel Dumanica a facut demersurile pentru dotarea tuturor salilor de clasa din gradinite, grupa 0 si clasele I-IV cu table interactive si software educational.

Deasemenea, elevii scolii gimnaziale nr. 1 beneficiaza de un laborator de informatica utilat cu 20 de PC-uri performante, un videoproiector si echipamente profesionale de conectare la internet, devenind astfel un centru informational modern, dedicat unei educatii inovatoare.

Trecerea la tehnologie ii ajuta pe cei tineri sa se foloseasca de instrumentele digitale pentru educatie, asistand profesorii prin simulari, animatii 3D si prezentari online. Obiectivul? Sa ii atraga pe elevi si sa transforme scoala intr-o experienta placuta, moderna.

Procesul de invatare este mult mai usor cand lectia este colorata, dinamica si interactiva. Avantajele folosirii tehnologiei duce la asimilarea mai rapida a cunostintelor, cresterea atentiei pe toata durata lectiilor, dezvoltarea abilitatilor tehnice si reducerea timpului de invatare.

Scoala din Afumati confirma astfel ca este o institutie de invatamant atenta la evolutia catre o lume digitala si ca pastreaza un standard inalt in procesul educational.